Pon Equipment
Home > Nyhetsartikler > Store maskiner til Svalbard

Nyhetsarkiv

Store maskiner til Svalbard

21. 08. 06
|
To bulldosere til Svalbard

D11Leonhard Nilsen, som er Nord-Norges største entreprenør og sentral i kulldriften på Svalbard, har gått til innkjøp av 2 bulldosere, hvorav èn er den største som er solgt i Norge noensinne – Cat D11R (104 tonn). Denne maskinen skal gå i kullasting i Svea, og utrustes med et kullblad som er 8,2 meter bredt og 3 meter høyt. Bladet tar ca. 75 m3 pr. skyv og kommer til å gjøre vei i vellinga når kulla skal om bord i båtene. Vi ønsker Kjell & co i Tromsø lykke til med oppfølgingen av "Tassen" som blir en nøkkelmaskin for LNS i Svea.

Dersom D11'eren står mens båtene ligger for lasting, kan entreprenøren få kr 40.000 i bot pr. time (Demurrage), og da tipper jeg det blir "hot-line" til gutta på Skattøra i Tromsø.

Maskinen kommer til landet i oktober, og går direkte til Tromsø for videreforsendelse til Svalbard og montering i Svea.

SvalbardDen andre maskinen Leonhard Nilsen kjøper er en D8T som hovedsakelig skal gå som trekktraktor mellom Longyearbyen og Svea, og som skal erstatte en D8N som gjør samme jobben i dag. Jobben består av å trekke sleder med gods og forsyninger over isbreen mellom de to gruvesamfunnene, opptil 40 tonn om gangen. Svea har ikke båtanløp om vinteren på grunn av tilfrysing av fjorden, og flyplassen er for liten til at større fly kan lande. Dermed må større gods fraktes med slede over isen, trukket av Cat-dosere – en tur som kan ta inntil ett døgn
dersom været slår seg helt vrangt. Med i doseren er selvfølgelig "survivalkit" inklusive revolver dersom den store hvite lodne bamsen skulle bli for nærgående i en nødsituasjon.

Tøffe gutter de som holder beltene i gang oppe på Svalbard!
Vi ønsker Kjell, Jan Ole, Svein Ole, Pål og de andre oppe i Nord lykke til med oppfølgingen av både maskiner og Leonhard Nilsen AS, og håper dette kan bane veien for mer business med en betydelig kunde med et stort potensiale for oss.

© 2004-2008 Pon Equipment + Power Systems All Rights Reserved | Legal Notice | Privacy Statement