PRESSEMEDDELSE
Pon Rental Denmark A/S lukker
Pon trækker sig ud af udlejning af entreprenørmateriale i Danmark. Det er blevet en dårlig forretning at udleje entreprenørmaskiner
Pon har besluttet af lukke Pon Rental Denmark A/S, når de igangværende udlejningsaftaler er udløbet. Årsagen er først og fremmest dårlige resultater i selskabet over flere år pga. de vedvarende vanskelige markedsforhold.
"Vores ønske om at levere løsninger til vore kunder har ikke udviklet sig som ønsket på grund af de økonomiske omstændigheder på udlejningsmarkedet. Prisniveauet er simpelthen for lavt til at gøre udlejning til en rentabel forretning," siger rental manager Nils Macheel, Pon Rental Denmark A/S.
"Vi ser ikke tegn i udlejningsmarkedet til, at udviklingen vil ændre sig, og derfor har vi opgivet forhåbningerne om en turn around af forretningen. Samtidig undgår vi, at enkelte Caterpillar-kunder kan opfatte udlejningsvirksomheden som en konkurrent," siger Nils Macheel.
Konceptet med Cat Rental Stores tæt forbundet med Caterpillars forhandlere har succes i mange lande, og Pon tror også grundlæggende på korttidsudlejning som en levedygtig del af forretningen for at tilbyde kunderne så fleksible løsninger som muligt, men ikke i det nuværende marked.
Pon Equipment A/S har investeret markant i de senere år og vil også fremover gøre dette, da firmaet ønsker at fokusere endnu mere målrettet på kerneforretningen - at betjene kunderne effektivt med service, reservedele og salg af nye og brugte maskiner.
Pon Rental vil ikke indgå nye lejemål, men kunderne skal ikke være bange for at de står uden maskiner i morgen og kontaktes med henblik på deres aktuelle lejeaftaler.
Yderligere oplysninger:
Rental manager Nils Macheel, Pon Rental A/S, tlf. 4078 5580.